NOWOŚCI


Historia jest fascynująca.
Bibliotekarz poleca

➤ Jeno Szentivanyi "Orlęta Lwowskie"
"...to powieść, na której powinny wychowywać się całe pokolenia młodych Polaków. Jeno Szentivanyi napisał książkę, która wzrusza i w sugestywny sposób, z zachowaniem historycznych realiów opisuje bohaterskie dzieje lwowskiej rodziny Potockich. Rodziny, w której z pokolenia na pokolenie przekazywano nieśmiertelne sława Horacego - Słodko i chwalebnie jest umrzeć za ojczyznę." (Ryszard Kapuściński)

➤ Wacław Lipiński "Wśród Lwowskich Orląt"
" To napisane na podstawie dziennika wspomnienie o obronie Lwowa i jej bohaterach"


Zachęcam do czytania książek z serii A to historia.
 • Piastowskie orły. 10 opowiadań z czasów Piastów.
 • Od morza do morza. 10 opowiadań z czasów Jagiellonów.
 • Detektywi z klasztornego wzgórza.
 • Mówcie mi Bezprym.
 • Jagiełło pod prysznicem.
           
Paweł Wakuła - Jagiełło pod prysznicem. To pełna humoru opowieść o polskich władcach, która zaciekawi nawet tych, którzy dotąd uważali, że historia jest nudna jak flaki z olejem.

Wojny dorosłych - historie dzieci
Te wartościowe, wielokrotnie nagradzane książki przybliżają najmłodszym historię. Poruszają temat wojny w przystępny dla dziecka sposób. Wzruszające, pięknie ilustrowane oddają klimat tamtych czasów.
 • Irena Landau -  Ostatnie piętro.
 • Paweł Beręsewicz - Czy wojna jest dla dziewczyn?
 • Renata Piątkowska - Wszystkie moje mamy.
 • Andrzej Marek Grabowski - Wojna na Pięknym Brzegu.
 • Renata Piątkowska - Która to Malala?
 • Dorota Combrzyńska-Nogala - Syberyjskie przygody Chmurki.
 • Joanna Papuzińska - Asiunia.
 • Michał Rusinek - Zaklęcie na "W"
- Paweł Beręsewicz - Czy wojna jest dla dziewczyn10+  Tytuł Najważniejszej Książki 10-lecia kampanii społecznej Fundacji ABCXXI - "Cała Polska czyta dzieciom"
   Znaleziony obraz

Polecam opowieść o młodych powstańcach warszawskich.

- Monika Kowaleczko-Szumowska Fajna FerajnaWzruszające, barwne i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. Przeżyli Powstanie Warszawskie, choć nieraz byli w poważnych opałach. 
Halinka ratowała psy i koty. Kazimierz przekazywał meldunki i roznosił powstańczą prasę. Hipek pełnił służbę w warszawskich kanałach. Mirek uciekł z domu, by walczyć na pierwszej linii. Żydowscy bracia Zalman i Perec przyłączyli się do powstańców po upadku getta i tułaczce po ulicach Warszawy. Dziewięcioletni Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK i służył na Mokotowie. Basia ukrywała się w nieludzkich warunkach w warszawskich piwnicach. A łączniczka Jaga, już niemal dorosła, podnosiła wszystkich na duchu w najtrudniejszych chwilach.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Na życzenie czytelników zakupiliśmy nowe książki z Hanią Humorek 
 • Hania Humorek przepowiada przyszłość.
 • Hania Humorek zostaje gwiazdą
i kolejne przygody Elfa


-------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy, po bardzo chętnie wypożyczane przez  czytelników klas I-II nowe książki z serii Czytam sobie. 

Znalezione obrazy dla zapytania Czytam sobie

-------------------------------------------------------------------------------------------

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ
PLEBISCYT CZYTELNIKÓW

              
 • Jeff Kinney - Dziennik cwaniaczka. Droga przez mękę    Wyprawa samochodowa z najbliższą rodziną może być świetną zabawą? chyba że chodzi o rodzinę Heffleyów. Lepiej już teraz przygotujcie się na mrożącą krew w żyłach toaletę na stacji benzynowej, zwariowane mewy, ryzykowne manewry drogowe i niesforną świnię. A to dopiero początek...
 • Karl Martin Widmark - Biuro detektywistyczne Lassego i Mai.   Dwoje przyjaciół, Lasse i Maja najczęściej siedzą w piwnicy i czytają książki - kryminały. Praktycznie niczym by się nie różnili od swoich rówieśników, gdyby nie fakt, że w tym samym miejscu prowadzą też Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai.

-------------------------------------------------------------------------------------------
JEŻYCJADA MAŁGORZATY MUSIEROWICZ - uzupełniliśmy serii o najnowsze tytuły

 

-------------------------------------------------------------------------------------------
ZŁOTA LISTA KSIĄŻEK CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM 

        
 • Lemony Snicket - Seria niefortunnych zdarzeń   Seria książek dla młodzieży autorstwa Daniela Handlera, pseudonim Lemony Snicket. Bohaterami serii są sieroty Baudelaire: Wioletka, Klaus i Słoneczko. Na początku cyklu ich rodzice giną w pożarze, który strawił cały dom Baudelaire'ów. Po śmierci rodziców dzieci trafiły do ich jedynego krewnego (prawnuka kuzyna pradziadka ojca dzieci) – Hrabiego Olafa. Staje się on inicjatorem większości niefortunnych sytuacji, z jakimi przychodzi zmierzyć się dzieciom...
       
 • Wojciech Cesarz - Pamiętnik grzecznego psa   Genialnie napisana, śmieszna i pouczająca książeczka dla dzieci, a nawet dorosłych. Świat widziany oczami psa, który pokazuje nam, że nie wszystko jest takie jak się człowiekowi wydaje.
-------------------------------------------------------------------------------------------
KSIĄŻKI NAGRODZONE

       
 • Barbara Gawryluk - Zuzanka z pistacjowego domu   Zuzanka to zwykła, ośmioletnia dziewczynka, która mieszka w Krakowie w pistacjowym domu. Jej mama jest bardzo zapracowana i często nie ma dla niej czasu. Tata Zuzi już z nimi nie mieszka, ma nową żonę i małego synka. Dziewczynka całe dnie spędza w towarzystwie swojej niani - Agnieszki, z którą uwielbia chodzić na spacery. Często też bawi się na podwórku z dwiema najlepszymi przyjaciółkami. Zuzka bardzo lubi zwierzęta. Ma jedno marzenie. Aby się spełniło musi przekonać mamę do kupna psa.
-------------------------------------------------------------------------------------------
KSIĄŻKI POLECANE

      
 • Marcel A. Marcel - ORO   Niezwykła opowieść o współczesnych nastolatkach z odrobiną magii w tle.
     
 • Daniel Mizieliński - D.O.M.E.K.   To pomysłowa i zabawna książka, z której młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak bardzo różne mogą być ludzkie domy i jak fascynującą sztuką jest architektura. 
     
 • Anna Onichimowska - Dobry potwór nie jest zły    To zbiór opowiadań z pogranicza realności i bajki. Ich bohaterami są zakatarzone krasnoludki, niewidzialne psy, łakome smoki i bezdomne hipopotamy. I oczywiście, dzieci, które cały świat ożywiają siłą swojej wyobraźni. W 1997 roku książka została uhonorowana Koziołkami - nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego, przyznawaną przez fundację "Książka dla Dziecka" i czasopismo "Guliwer".
      
 • Agnieszka Frączek - Rany Julek! o tym, jak Julian Tuwim został poetą.    Rany Julek!" to napisana ze swadą historia dzieciństwa Juliana Tuwima. Znajdziecie tu wiele historii z jego życia poprzeplatanych wierszami i żartami. A wszystkie tak barwne i wybuchowe, jak mikstury chemiczne małego Juliana.
-------------------------------------------------------------------------------------------

KRYMINAŁY - na życzenie czytelników

           
 • Jo Nesbø - Doktor Proktor i wielki napad na bank    Najnowsza książka Jo Nesbø to niezwykła opowieść, pełna szalonych pomysłów, napisana z ogromnym poczuciem humoru.         

         

 • Irena Landau - Inny Piotrek i bandyci     Piotrka porwali bandyci. Wywieźli i zamknęli. Rodzice odchodzą od zmysłów, policjanci przeczesują okolicę, a bandyci, jak się okazuje – nie najlepiej znają się na porywaniu ludzi. Choć temat powieści jest bardzo poważny – można się tu nieźle pośmiać, bo Inny Piotrek i bandyci to przesycona czarnym humorem komedia omyłek. Która jednak wiele mówi o prawdziwym życiu…

-------------------------------------------------------------------------------------------

LEKTURY - uzupełnienie zasobów biblioteki
 • Astrid Lingren - Bracia Lwie Serce
 • Aleksander Minkowski - Dolina światła
 • Dorota Terakowska - Władca Lewawu

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gorąco polecam książki Pawła Beręsewicza!!!
-    Czy wojna jest dla dziewczyn10+ Tytuł Najważniejszej Książki 10-lecia
     kampanii społecznej Fundacji ABCXXI - "Cała Polska czyta dzieciom"
-    Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek – 10+ powieść dla młodzieży
-    Kiedy chodziłem z Julką Maj 10+
-    Na przykład Małgośka 10+
-    Tajemnica człowieka z blizną, 10+
-    Noskawery - III miejsce w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na
                           współczesną książkę dla dzieci i młodzieży w kategorii 6 -10
-    Wszystkie lajki Marczuka - 12+,  sensacyjna dla młodzieży.
-    Co tam u Ciumków? – opowiadania dla dzieci
-    Ciumkowe historie w tym jedna smutna 
-    Wielka wyprawa Ciumków
-    Warszawa. Spacery z Ciumkami

-------------------------------------------------------------------------------------------


Polecam pozycje o tematyce przyrodniczej.


Andrzej G. Kruszewicz Młody ornitologZnakomita, ciekawa książka dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czyli dla całej rodziny. Tym razem jest to świat ptasi, opisany barwnie przez znakomitego gawędziarza, ornitologa i lekarza weterynarii oraz dyrektora warszawskiego zoo, dr Andrzeja Kruszewicza.
Autor wprowadza czytelników w krąg ornitologów amatorów. Przystępnie omawia zasady obserwowania ptaków, niezbędny sprzęt i wyprawy ornitologiczne. Radzi, jak przygotować się do wyprawy oraz jak zadbać o bezpieczeństwo własne i obserwowanych ptaków.


-------------------------------------------------------------------------------------------Adrienne Barman Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. 
Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkująJedyny w swoim rodzaju obrazkowy atlas zwierząt. Ponad 600 gatunków z całego świata narysowanych z precyzją, polotem i poczuciem humoru i podzielonych na 40 zwariowanych kategorii. Są tu architekci, giganci, bystrzaki, narwańcy, nocne marki, skoczkowie, uwodziciele, samotnicy, truciciele, podróżnicy – i wiele, wiele innych. Razem tworzą tętniącą życiem i lśniącą wszystkimi kolorami tęczy panoramę niezwykłego bogactwa i różnorodności świata zwierząt.


-------------------------------------------------------------------------------------------


Zbigniew Machej Przygody przyrody
KSIĄŻKA ROKU 2008 – Nagroda IBBYPrzygody przyrody to druga książka w serii "Dziecinada". Plastyczność opisów oraz łatwość w tworzeniu niecodziennych historii uzupełnione doskonałymi ilustracjami Tomasza Brody. Zwierzęce swawole w wierszykach Zbigniewa Macheja gwarantują salwy śmiechu. Czerwony Kapturek jako prowokator, kogut-siłacz z byczym karkiem, nietypowy portret rodzinny – to propozycje Tomasza Brody  dla widza – czytelnika – już nieco obeznanego z tradycyjną wizją świata, dla starszego dziecka, które oczekuje odrobiny prowokacji intelektualnej.

-------------------------------------------------------------------------------------------


Adam Wajrak Zwierzaki WajrakaDzięki tej książce już nigdy nie pomylicie gawrona z wroną, przestaniecie też bać się nietoperzy, które rzekomo wplątują się we włosy (tak, tak, to bujdy na resorach!), poznacie ryby, które budują gniazda, dowiecie się, że okonie polują w stadzie jak wilki, że w Polsce mieszkają nie tylko jadowite żmije i węże, ale również jadowity ssak, czym się różnią rogi od poroża, który ptak nie śpiewa tylko chrapie, poznacie prawdziwą kaczkę dziwaczkę oraz mistrzów maskowania. Gdy na mokradłach spotkacie zaś żółwia, nie będziecie chcieli odnieść go do zoo, myśląc, że stamtąd uciekł.
A to tylko początek przygody. Bo Adam Wajrak opowiada również co jedzą, w jakim miejscu i środowisku żyją zwierzęta, o jakiej porze roku oraz dnia lub nocy należy wypatrywać określonych gatunków, gdzie należy się rozglądać, gdzie pochylić, a gdzie zadrzeć głowę.
Autor dodał również swój subiektywny ranking: podzielił zwierzaki na te, które zobaczyć jest łatwo, nie tak łatwo, raczej trudno, i takie które ujrzycie mając naprawdę wyjątkowe szczęście.
To dla was, dzieciaki, są te „Zwierzaki”!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------

Powieści młodzieżowe

Lois Lowry DawcaW społeczności, w której żyje Jonasz, wszystko jest idealne. Specjalnie dobrane kobiety rodzą dzieci, które trafiają potem do odpowiednich jednostek zwanych komórkami rodzinnymi. Każdy ma przypisanych rodziców i pracę. Nikomu nawet nie przyjdzie do głowy, by zadawać pytania. Wszyscy są posłuszni. Nie ma konfliktów, nierówności, rozwodów, bezrobocia, niesprawiedliwości… ani możliwości wyboru. Wszyscy są tacy sami. Z wyjątkiem Jonasza. Podczas ceremonii dwunastolatków, dzieci z dumą przyjmują przydzielone im życiowe role. Ale dla Jonasza wybrano coś specjalnego. Ma rozpocząć szkolenie u tajemniczego starca zwanego Dawcą Pamięci. Jonasz stopniowo uczy się, że moc tkwi w uczuciach. Ale kiedy jego własna siła zostaje wystawiona na próbę – kiedy musi uratować kogoś, kogo kocha – może nie być gotowy. Czy jest za wcześnie? Czy za późno?

-------------------------------------------------------------------------------------------

Rafał Kosik Amelia i Kuba. Nowa szkoła


Jedenastolatkowie Amelia i Kuba oraz ich rodzeństwo – superinteligentny dziesięcioletni Albert i zwariowana sześciolatka Mi – idą do nowej szkoły. Jak się odnajdą w nowym miejscu wśród nieznanych rówieśników?


„Nowa szkoła” opowiada o ważnych sprawach małych ludzi w sposób zabawny i wciągający. Powieść dla dzieci od lat siedmiu do dwunastu, ale i starsi czytelnicy znajdą w niej coś dla siebie.
-------------------------------------------------------------------------------------------

Emilia Kiereś Rzeka


Ostatnie oddziały dawno już powróciły – a jeden z najlepszych dowódców wciąż nie wraca z wojny. Kilian postanawia wypatrywać ojca z Najwyższego Szczytu, lecz wierzchołek góry staje się dopiero początkiem trudnej wyprawy. Wędrówka śladem ojca okaże się dla chłopca wielką próbą. Czy Kilian dokona właściwych wyborów? Czy zdoła ocalić swoje dobre imię? I czego dowie się na końcu drogi? Nowa książka Emilii Kiereś to porywająca i mądra opowieść rycerska o dorastaniu, przebaczeniu i pamięci.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Jerzy Niemczuk Opowieść pod strasznym tytułem


Pełna uroku, dowcipna powieść fantastyczna dla dzieci szkolnych. Jej bohaterowie - Mamuna, Chlapy, Wił i inni przedstawiciele ożywionej przyrody - w oczywisty sposób nawiązują do polskiego folkloru. Autor umiejętnie połączył elementy powieści rodzinnej - choć dziwacznej, umieszczonej w czasach podobnych do średniowiecza - z romansem rycerskim i odwieczną ideą (zwycięskiej) walki dobra ze złem. Wartka akcja, gromada interesujących postaci, humor sytuacyjny i słowny, aluzyjne nawiązania do naszej współczesności, a zarazem "nawias" baśniowości i fantazji - oto ważniejsze walory tej książki.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Eric-Emmanuel Schmitt Oskar i pani RóżaOskar i pani Róża to wydarzenie literackie na miarę Małego księcia.

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji...

Książkę uzupełnia niezwykły prezent. Zawiera ona niezwykle osobistą przedmowę w formie listu napisaną specjalnie do polskich czytelników. Autor zdradza w nim, co skłoniło go do opowiedzenia niezwykłej historii Oskara i jak zmieniła ona jego życie.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Katarzyna Pranić Ela-SanelaEla z pozoru jest zwyczajną nastolatką – jak każda dziewczyna ma swoje pasje, marzenia i problemy w rówieśnikami. Jednak jej pochodzenie i pełna znaków zapytania przeszłość wciąż o sobie przypominają, utrudniając poszukiwanie własnej tożsamości. Ela bowiem urodziła się w Bośni podczas wojny na Bałkanach, skąd wraz z grupą uchodźców, oddzielona od rodziny, jeszcze jako niemowlę trafiła do Polski i została tu adoptowana. Dziewczynka nie wie nic o swoich krewnych, nie wie nawet, czy żyją. Kiedy pewnego dnia niespodziewanie udaje się nawiązać z jednym z nich kontakt, Ela zaczyna powoli odkrywać swoje korzenie, a w sobie samej – Sanelę, której niewyraźny obraz przez całe dzieciństwo tak bardzo starała się wymazać ze świadomości. 
Ta ciepła, subtelna, wzruszająca opowieść nie wprowadza młodego czytelnika w polityczno-etniczne zawiłości konfliktu na Bałkanach, nie epatuje jej okrucieństwem, nie pokazuje też przeżyć bohaterki w kategoriach traumatycznego doświadczenia. Poprzez osobistą historię Eli pokazuje jedynie, jak wojna – każda, sama w sobie – bezlitośnie plącze ludzkie losy i jak trudno je potem rozplątać.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Dorota Kassjanowicz Cześć, wilki!
Za osiedlem Cztery Wiatry rozciąga się kraina Dalej i Dalej. To tam jedenastoletni Filip śmiga na rowerze, gdy chce wyrwać się z domu i uciec od wakacyjnej nudy. Bo w Dalej i Dalej między drzewami przemykają wilki, a w starej willi z ogrodem mieszka ciocia Agnieszka, pisarka. Tylko ona zna sekret Filipa. 

Błyskotliwa, mądra i pełna subtelnego ciepła opowieść o chłopcu, który przekonuje się, że wyobraźnia ma wielką moc. 

Powieść „Cześć, wilki!” pokazuje, jak ważną rzeczą w życiu jest wyobraźnia. I że warto jej ufać. To książka, która dodaje odwagi, by marzyć. 


-------------------------------------------------------------------------------------------

Dla najmłodszych

Marcin Brykczyński Ni pies, ni wydra


Wiersze, zawarte w tej książce, zapraszają do zabawy idiomami, czyli wyrażeniami, które pokazują język. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że idiomy są duszą języka, ale również dlatego, że nieznajomość ich prawdziwego znaczenia powoduje nieraz zaskakujące nieporozumienia. Kto chce ich uniknąć, powinien je poznać, a nic tak nie sprzyja poznaniu, jak dobra zabawa...


-------------------------------------------------------------------------------------------

Mira Lobe Babcia na jabłoniKsiążka opowiada o chłopcu, który bardzo chciał mieć babcię, więc ją wymyślił. Bo babcia to najlepszy sposób na wszelkie smutki i kłopoty. Babcia ta mieszka na drzewie, poluje na tygrysy, ujeżdża dzikie konie. Jest troszkę zwariowana, ale za to bardzo mądra i dowcipna. Chłopiec spędza z nią cały wolny czas, dopóki do sąsiedniego domu nie wprowadza się samotna staruszka...Książka wydana w serii Mistrzowie Ilustracji - ilustrował Mirosław Pokora.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Barbara Gawryluk Dżok, legenda o psiej wiernościDżok był już dorosłym psem, kiedy pan Nikodem zabrał go ze schroniska dla zwierząt. Zaprzyjaźnili się, razem dokonali niezwykłych rzeczy - od całkiem drobnych (dzięki nim dwaj chłopcy polubili czytanie książek!) po wielkie (to oni uratowali kamienicę przed pożarem). Dziś zna te historie każdy krakowianin ? a to za sprawą Dżoka, który zapadł w pamięci wszystkich, dzięki swojej niezwykłej psiej wierności. 
Ta historia zdarzyła się naprawdę. Mimo iż całkiem niedawno - już dziś nazywana jest legendą, a jej bohater - Dżok, ma swój pomnik w Krakowie. Dlaczego Dżok był taki niezwykły? Jakie miał przygody? Przeczytajcie koniecznie tę opowieść.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Barbara Gawryluk Baltic pies, który płynąłPoznajcie Baltica i pana Adama Buczyńskiego, który go uratował. Ta opowieść oparta jest na prawdziwych zdarzeniach. Psa, który płynął Wisłą na kawałku kry, obserwował cały świat. Książka Barbary Gawryluk to wzruszająca historia o jego losach. To również opowiadanie o rodzącej się w najtrudniejszych warunkach miłości między psem a człowiekiem.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Michał Rusinek Wierszyki domowe
Domowa wierszykownia według RusinkaPróg ciągle podkłada ci nogę? Wyprowadzasz klucz na smyczy? Lubisz śpiewać do prysznica? Oglądasz kręcące się w pralce pranie?

Nasze domowe przedmioty prowadzą w ukryciu podwójne życie. Sprawdź, co robią, kiedy na nie nie patrzysz.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Michał Rusinek Krakowski Rynek dla chłopców i dziewczynek
Jeśli zwiedzać krakowski rynek, to tylko z Michałem Rusinkiem. Przechadzkę okrasi żartem, poczęstuje obwarzankiem i nie pominie w opisie gołębia na Mickiewiczowskiej głowie. Przedstawi znane postaci, budynki nakreśli z wdziękiem, wysłucha hejnału na nowo, wskaże pobliską studzienkę. I najważniejsze – odda nastrój tego miejsca. I to tak, że każde dziecko będzie ciągnąć tam mamę i tatę na rodzinną przechadzkę, żeby dotknąć, usłyszeć, zobaczyć te cuda i dziwy na własne oczy!
-------------------------------------------------------------------------------------------

Czesław Janczarski Miś Uszatek


Tego misia z klapniętym uszkiem nie trzeba nikomu przedstawiać! Przygody Misia Uszatka już od ponad 50 lat bawią i wzruszają dzieci na całym świecie. 

Piękne kolorowe ilustracje są dziełem Zbigniewa Rychlickiego, laureata prestiżowej międzynarodowej nagrody - Złotego Medalu im. H.Ch. Andersena.


-------------------------------------------------------------------------------------------
Kolejna książka "pierwszej pomocy" dla rodziców ;-)

Petra Maria Schmitt, Cgristian Dreller Skąd się biorą dziury w serze? 
Historyjka dla ciekawskich dzieciKsiążeczka ta zawiera 19 historyjek, których różni mali bohaterowie pchani ciekawością na temat otaczającej ich rzeczywistości stawiają zasadnicze pytania swoim bliskim. 
 • Dlaczego banany są krzywe? 
 • Dlaczego dzięcioła nie boli głowa od stukania w drzewo? 
 • Dlaczego niektóre ryby mogą utonąć? 
 • Gdzie jest wiatr, kiedy nie wieje? 
Między innymi na te pytania właśnie znajdziemy tu odpowiedź. Każde pytanie i odpowiedź opatrzone jest kolorowymi ilustracjami, niekiedy schematami ułatwiającymi zrozumienie problemu.  Autorzy bardzo ciekawie przedstawiają tło w każdej opowieści, jak i samo zaprezentowanie  dziecku  dlaczego dzieje się w taki a nie inny sposób. Niestety, z wyjaśnieniem takiemu cztero czy sześcioletniemu szkrabowi zasad rządzących światem mogą być problemy. Szczególnie jeśli zapomniało się tego, o czym samemu uczyło się w szkole lub nie potrafi się znaleźć sposobu aby w prosty i jasny sposób to wyjaśnić. A dziecko na rozwiązanie zagadki czeka,  a odpowiedz musi znaleźć się szybko
-------------------------------------------------------------------------------------------

Najmłodszym czytelnikom polecamy serię Czytam sobie Wydawnictwa Egmont.
 
Drodzy Rodzice! 

Seria Czytam sobie dzieli się na trzy poziomy zaawansowania w nauce czytania. Nie jest podzielona według wieku czytelników, ale według ich umiejętności i zaawansowania w czytaniu. To dobrze, ponieważ dla dziecka ważne są nawet niewielkie sukcesy. Takim sukcesem jest złożenie z liter pierwszego słowa lub pierwszego krótkiego zdania. Nie sugerując się wiekiem, można dać dziecku książkę na poziomie jego umiejętności. Kiedy uda mu się ją samodzielnie przeczytać, być może samo chętnie sięgnie po następną. 

 

Ilustracje poza treściami dydaktycznymi (np. obrazkami na daną literę) mają w sobie ciepło, magię, a czasem subtelne poczucie humoru, dlatego będą atrakcyjne dla wszystkich dzieci. Podobnie jest z następnymi poziomami: teksty są napisane współczesnym, żywym językiem, a historie bohaterów wciągają. Na drugim poziomie ilustracje są równorzędne z tekstem, na trzecim zaś ilustracje dyskretnie się wycofują, zostawiając dziecku możliwość wyobrażenia sobie opisanego świata i zagłębienia się w teksty opowiadające o silnych dziecięcych emocjach”.

Na koniec istotne zastrzeżenie: Czytam sobie nie jest serią do wspólnego czytania. Rodzic czy nauczyciel nie powinien się dać namówić na głośne czytanie tych książek. Dziecko ma samodzielnie odnieść sukces czytelniczy. Na pierwszym poziomie sukces ten jest zresztą bardzo łatwo osiągalny – jedno proste zdanie do przeczytania na stronie. Oczywiście jest to niewiele tekstu, ale chodzi o poczucie triumfu, o jakże ważną możliwość wypowiedzenia zdania „sam(a) przeczytałem(am) książkę”. Pozwólmy dzieciom na to małe zwycięstwo.

              -------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy do przejrzenia nowych pozycji przygodowo-podróżniczych.


Marek Kamiński  Marek - chłopiec, który miał marzeniaWielki Podróżnik z werwą i humorem opowiada o swoim codziennym życiu w domu i szkole oraz o przygodach, które ukształtowały jego ciekawość świata. Znajdziecie tu odpowiedź na pytanie:
• Jakim dzieckiem był Marek Kamiński?
• Czy różnił się od rówieśników?
• Co popchnęło go ku kolejnym wyprawom i spowodowało, że wciąż sprawdza granice ludzkiej wytrzymałości?


Ta pięknie zilustrowana książka zawiera autentyczne zdjęcia z dzieciństwa autora. Zachwyci dzieci i zachęci je do rozmyślań, co w ich życiu jest ważne i jakimi ludźmi chciałyby zostać w przyszłości. Młody czytelnik dowie się także, w jakich wyprawach brał udział Marek Kamiński i jakie miejsca na świecie odwiedził.

              -------------------------------------------------------------------------------------------

Nela mała reporterka
Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane


Nela ma dziewięć lat i chce zostać prezenterką podróżniczką. Gdy miała pięć lat, zaczęła podróżować po świecie i nagrywać filmy. Była w wielu ciekawych krajach na różnych kontynentach. Na przykład w Afryce zwiedziła Etiopię, Zanzibar, Tanzanię, Kenię i ostatnio Mauritius. W Azji – Tajlandię, Kambodżę, Malezję, Indonezję, Filipiny i ostatnio też Wietnam. W Ameryce Południowej – Peru, Boliwię i Chile. 
Zaprasza cię w niezapomnianą podróż. Opowie o pięknych miejscach, które poznała, i o fascynujących zwierzętach, które zobaczyła.

-------------------------------------------------------------------------------------------


Łukasz Wierzbicki Afryka Kazika

Opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika.
-------------------------------------------------------------------------------------------

Gorąco polecamy pozycje z działu Biografie znanych ludzi. 

Marcin Przewoźniak  Mikołaj Kopernik. Chłopak, który sięgnął do gwiazd


Książka, która w bardzo zabawny, lekki sposób opowiada o życiu i dokonaniach jednego z najwybitniejszych Polaków. Dzięki niej można nie tylko poznać życiorys i dokonania Kopernika, ale także dowiedzieć się, jak się ubierał, co jadł, jak mieszkał, z kim walczył, dokąd podróżował. Mnóstwo pięknych, poglądowych ilustracji i zdjęć pozwoli poczuć klimat tych niezwykłych czasów. Fantastyczna propozycja dla młodych ciekawskich. 
-------------------------------------------------------------------------------------------

Agnieszka Nożyńska-Demianiuk  Janusz Korczak. Lekarz o złotym sercu


To wzruszająca historia człowieka, który całe swoje życie poświęcił pracy z dziećmi i wraz z nimi poszedł na śmierć. To opowieść o latach II wojny światowej, warunkach panujących w żydowskich domach sierot i w getcie oraz o jego likwidacji. Poznacie szczegóły z życia niezwykłego pedagoga, zasady, którymi się kierował i teorię wychowania, którą próbował wprowadzić w życie. Dla Janusza Korczaka najważniejsze było dobro małego człowieka. 
-------------------------------------------------------------------------------------------

Agnieszka Nożyńska-Demianiuk   Opowieść o Marii Skłodowskiej- Curie


To niezwykle interesująca książka, która zabierze Cię w niezapomnianą podróż do odległych czasów, gdy kobiety nie prowadziły badań naukowych, a ich możliwości kształcenia i zajmowania określonych stanowisk były bardzo ograniczone. To właśnie Maria Skłodowska- Curie stała się prekursorką w tej dziedzinie i przetarła szlaki dla przyszłych pokoleń. Jako pierwsza kobieta została przyjęta na paryską Sorbonę, gdzie studiowała na wydziale fizyki i chemii. Dwukrotnie została laureatką Nagrody Nobla i otrzymała najwyższe francuskie odznaczenie. To opowieść o kobiecie, która dzięki poświęceniu i uporowi pokonała wszelkie trudności i osiągnęła zamierzony cel.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Kęstutis Kasparavicius Marchewiusz Wielki 


"Marchewiusz Wielki" to historia Zajączka Marchewki, który zapragnął stać się duży i silny jak jak jego sąsiad Niedżwiedź. Tyle, że sąsiad był też wielkim łakomczuchem łasym na słodycze. Zły to był wzór, bo z małego Marchewki po zjedzeniu ogromnej ilości słodyczy zrobił się Marchewiusz Wielki. Tak wielki, że wkrótce w domu zabrakło miejsca dla rodziców, w końcu nawet dla samego Marchewiusza. Zrobił się z niego olbrzym, którego bały się inne zwierzęta w mieście. Szczęśliwie Marchewiusz spotkał na swej drodze małą Króliczkę, która uświadomiła mu, że jest po prostu za gruby. I pomogła wrócić do dawnej postaci. Jak? Zdradzę, że nie były to żadne czary-mary, tylko wytrwała praca nad sobą i wysiłek, który stał się też przyjemnością.

Kęstutis Kasparavicius Florian Ogrodnik


Bohaterem "Floriana Ogrodnika" jest miś, mieszkaniec Misiogródka, od pokoleń ogrodnik i prawdziwy miłośnik roślin. Z kwiatami, krzewami i drzewami potrafił wyczyniać cuda, ale jego miłością i dumą były róże. Z ich hodowli Florian słynął w Królestwie Misiów. Pewnego dnia życie misia odmieniło się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Sprawiło to marzenie niedźwiedzicy Królowej, która zapragnęła czarnych róż. W gorączkowym poszukiwaniu metody wyhodowania czarnych okazów Florian niszczy ogród. O tajemną recepturę wypytuje przyjaciół, w końcu odkrywa przepis w zapiskach dziadka. Okazuje się, że czarne róże przynoszą nieszczęście... Florian Ogrodnik w porę zrozumie, że spełnianie marzeń za wszelką cenę nie ma sensu, bo efekt może być zupełnie inny, niż oczekiwaliśmy.
-------------------------------------------------------------------------------------------

Cykl autorstwa Andrzeja Maleszki pt.: „Magiczne Drzewo” składa się już z 6 powieści.

Andrzej Maleszka Czerwone Drzewo

W pierwszej części poznajemy wszystkich sympatycznych  (i tych mniej fajnych) bohaterów. Rzecz dzieje się w całkiem współczesnym świecie. Troje dzieci, dwoje rodziców, niezbyt przyjemna ciotka i … czerwone krzesło, które zmienia całe znane rodzinie życie. Zachowało ono cząstkę wielkiej magicznej mocy drzewa, z którego zostało zrobione. I nie tylko ono… 

 Andrzej Maleszka Tajemnica mostu


W drugiej części Kuki, Wiki i Melania muszą odnaleźć Most Zapomnienia. Bohaterowie zmierzą się z gigantycznym pająkiem, podziemną rzeka i groźną Gretą o trzech oczach. Spotkają się z ogromnym mrozem, powodzią z coca-coli i masą innych niebezpieczeństw.  

Andrzej Maleszka Olbrzym


W trzeciej części cyklu Kuki zostaje obdarzony nadludzką siłą, by pokonać olbrzyma o siedmiu wcieleniach. Wędruje z nim mądra Gabi, Blubek i gadający pies Budyń. W dalekiej Azji szukają tajemniczego domu pilnowanego przez złotego tygrysa.

Andrzej Maleszka Pojedynek


Andrzej Maleszka Gra


Andrzej Maleszka Cień smoka  Już w bibliotece!


-------------------------------------------------------------------------------------------

Grzegorz Kasdepke Horror! Czyli skąd się biorą dzieci
Wydawnictwo Nasza Księgarnia


Nagrody dla książki:
Książka Roku 2010 - wyróżnienie literackie polskiej Sekcji IBBY

-------------------------------------------------------------------------------------------

Anna Onichimowska Najwyższa góra świata
Wydawnictwo Literatura--------------------------------------------------------------------------------------------
Aleksandra Mizielińska , Daniel Mizieliński Miasteczko Mamoko
Wydawnictwo Dwie Siostry

Nagrody dla książki:
Wyróżnienie w 50. edycji konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek "Najpiękniejsze Książki Roku 2009" w kategorii "Książki dla dzieci i młodzieży".
Wyróżnienie w konkursie "Zabawka Przyjazna Dziecku 2010" organizowanym przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Wyróżnienie graficzne w konkursie Polskiej Sekcji IBBY "Książka Roku 2010" w kategorii "książka obrazkowa".
Nominacja do nagrody Książka Przyjazna Dziecku 2010.
Najlepszy Produkt 2011 magazynu DZIECKO, III miejsce, nagroda czytelników

--------------------------------------------------------------------------------------------
Barbara Stenka Masło przygodowe
Wydawnictwo Literatura


MASŁO PRZYGODOWE
Nagrody dla książki:
Książka Roku 2011 - wyróżnienie literackie polskiej Sekcji IBBY
Nagroda: I nagroda w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren - Cała Polska Czyta Dzieciom

--------------------------------------------------------------------------------------------
Iwona Chmielewska Pamiętnik Blumki 
(Media Rodzina) 
Nagrody dla książki:      
 • "Pamiętnik Blumki" został dwukrotnie nagrodzony w konkursie IBBY Książka Roku 2011,zdobywając tytuł Książki Roku 2011 w kategorii Książka obrazkowa oraz wyróżnienie literackie
 • Książka zdobyła nagrodę główna w X edycji konkursu Świat przyjazny dzieckuorganizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka,
 • Nagroda Prezydenta Wrocławia w konkursie DOBRE STRONY organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu oraz biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek
 • Główna nagroda dla "Pamiętnika Blumki" w konkursie literackim Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii książki dla dzieci i młodzieży!
 • Książka "Pamiętnik Blumki" Iwony Chmielowskiej otrzymała nagrodę główną w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej organizowanego przez Muzeum Książki Dziecięcej. 
 • Tytuł zdobył wyróżnienie obu gremiów - dziecięcego i dorosłego - w konkursie DONGAorganizowanym przez PS IBBY, 
 • Książka została nominowana do prestiżowej niemieckiej nagrody Der Deutsche Jugendliteraturpreis
 • Tytuł znalazł się na równie słynnej liście Białych Kruków 2012 Internationale Jugendbibliothek w Monachium, 
                      -------------------------------------------------------------------------------------------
Maria Ewa Letki Zaczarowane historie 
(Bajka) 


Nagrody dla książki:
Książka Roku 2010 - Nagroda literacka polskiej Sekcji IBBY
--------------------------------------------------------------------------------------------

Książki Pernilli Stalfelt:

Mała książka o miłości;
Mała książka o życiu;
Mała książka o strachach
--------------------------------------------------------------------------------------------


Książki dla rodziców i wychowawców  
     
SZCZEGÓLNIE POLECAMY

 Seria książek autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish:
"Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały..."
"Jak mówić, żeby dzieci się uczyły..."
                     Książki, które zdobyły duże uznanie wśród rodziców, wychowawców 
i psychologów.
           Najlepsze, najmądrzejsze, książki o wychowaniu dzieci.
           Wielokrotnie wyróżniane i nagradzane.

    „Wychowanie bez porażek” Thomasa Gordona
           Światowy bestseller.
           Autor proponuje nową, skuteczną metodę rozwiązywania konfliktów powstających między rodzicami a dziećmi.

-----------------------------------------------------------------------------------------------